Wymiary grafik na Facebooka – aktualne na 2020

Jakie są aktualne wymiary grafik na Facebooka? To kluczowe pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć, jeśli chcesz, by Twój profil prywatny, fanpage czy posty przykuwały wzrok Odbiorców. Nie wiedząc, jaki jest prawidłowy wymiar do zdjęcia w tle czy grafik na wydarzenie, możesz nie tylko popełnić poważną gafę, ale i stracić mnóstwo cennego czasu. Dziś pokażę Ci, jak łatwo tego uniknąć. 

W tym artykule dowiesz się m.in.:

 • Jakie są aktualne wymiary grafik i zdjęć na Facebooka,
 • Ile maksymalnie powinny one ważyć,
 • Jakich grafik potrzebujesz na profil prywatny,
 • Jakie są 3 podstawowe wymiary grafik do postów,
 • Które wymiary zdjęć na Facebooka idealnie nadają się na fanpage, grupę lub wydarzenie.
 • Dlaczego to wszystko jest takie ważne. 😉

Jakie są aktualne wymiary grafik na Facebooka w 2020 roku?

Wyobraź sobie, że spędzasz dobre godziny nad piękną grafiką w Canvie czy Photoshopie. Koniec! Jest! Wrzucasz ją na swój profil prywatny, fanpage czy grupę, aż tu nagle Facebook ucina głowę czy część zdania.

Skądś to znasz? Co robisz nie tak? 

Prawdopodobnie nie wziąłeś pod uwagę tego, jakie są aktualne wymiary grafik i zdjęć na Facebooka. Niedawno pisałam o tym, jak tworzyć grafiki do social mediów, które przyciągają odbiorców. Dziś pokażę Ci, jakie wymiary w 2020 roku rekomenduje Facebook oraz jakie sama stosuję i polecam swoim Klientom. 

Wymiary grafik na Facebooka 2020 – profil prywatny, zdjęcie w tle, fanpage, posty

Pierwsza sprawa to Twój profil prywatny. Aby odpowiednio o niego zadbać, będą Ci potrzebne 3 wymiary grafik na Facebooka:

 1. Zdjęcie na profil prywatny (określany czasami jako awatar).
 2. Grafika do zdjęcia w tle.
 3. Wymiary grafik do postów na FB.

Jakie standardy aktualnie obowiązują w tej kwestii? 

wymiary grafik na fb post

Jaka powinna być waga zdjęcia na Facebooka?

Zanim przejdę do meritum, poruszę jeszcze jedną ważną kwestię, a mianowicie odpowiedź na pytanie: Jaką wagę powinny mieć grafiki i zdjęcia na Facebooka? Teoretycznie waga ta nie powinna przekraczać 1 MB (1 megabajta). Natomiast w przypadku zdjęcia w tle grafika powinna mieścić się w 100 kb (100 kilobajtów).

Waga zdjęcia czy grafiki na Facebooka zależy nie tylko od jego rozmiarów, lecz również elementów czy warstw Photoshopa. Możesz zmieścić się w 1 MB, stosując większe rozdzielczości, jednak polecam Ci przed zapisem usunąć lub spłaszczyć wszystkie zbędne warstwy. Najlepiej zapisz grafikę w formacie .png, ponieważ wówczas nie straci na jakości.

Powinieneś również wiedzieć, jak zmniejszyć wagę zdjęcia na Facebooka, używając kompresji. Ja zwykle stosuję narzędzie online TinyPNG. Używając go lub podobnej aplikacji, zminimalizujesz prawdopodobieństwo kompresji grafiki przez algorytmy Facebooka.

OK, to tyle odnośnie spraw wagi i diety dla Twoich grafik. 😉 Przejdźmy do tego, jakie są dobre wymiary zdjęć na profil prywatny.

Wymiary zdjęć na profil prywatny

Gorąco zachęcam Cię do zadbania o zdjęcia i grafiki na swoim profilu prywatnym. Również w postach, które publikujesz. Często spotykam się z tym, że osoby prowadzące biznes online kompletnie o tym zapominają. W efekcie, chociaż fanpage ich firmy wygląda nie najgorzej, to kontaktując się z nimi przez profil prywatny trudno stwierdzić, kim są i co robią. 

O tym, jak go ustawić, by budować wartościowe relacje z Twoimi znajomymi i potencjalnymi Klientami, możesz dowiedzieć się z mojego video eBooka: Atrakcyjny profil prywatny na Facebooku. Atrakcyjne grafiki i zdjęcia na profil prywatny pomogą Ci zbudować swój wizerunek jako osoby, która z pasją i zaangażowaniem podchodzi do swojego biznesu. 

Oto aktualne wymiary, które powinieneś znać:

Zdjęcie profilowe na Facebooka – wymiary 2020

 • Aktualny wymiar rekomendowany przez FB: 320 x 320 px
 • Wymiar rekomendowany przeze mnie: 800 x 800 px

Wymiar 320 x 320 px zdjęcia profilowego, które rekomenduje Facebook w 2020 roku jest o tyle dobry, że – w odróżnieniu od wcześniejszego 168 x 168 px – po wrzuceniu na profil zachowuje ostrość. Ja jednak polecam Ci parametry 800 x 800 px, ponieważ przy nich zdjęcie wygląda znacznie lepiej.

wymiary grafik na fb zdjecie profilowe

Wymiary do zdjęcia w tle na Facebooka

 • Aktualny wymiar rekomendowany przez FB: 820 x 312 px
 • Wymiar rekomendowany przeze mnie: 1025 x 390 px

Drugą ważną kwestia na profilu prywatnym stanowi ustawienie grafiki na zdjęcie w tle. Facebook rekomenduje wymiar 820 x 312 px. Uważam jednak, że znacznie lepiej wygląda ono przy parametrach 1025 x 390 px.

Pamiętaj także, że na grafikę w tle nachodzi Twoje zdjęcie profilowe. Dlatego lepiej nie umieszczaj w jej lewym dolnym roku żadnych kluczowych informacji, bo przykryjesz je swoim „obliczem”. 😉

zdjecie w tle wymiary

Wymiary grafik do postów na Facebooka – aktualne 2020

Publikując posty na profilu prywatnym, powinieneś poznać 3 podstawowe wymiary grafik:

Grafika pionowa / rozwijana Facebook – wymiary 2020

 • Wymiar rekomendowany przez FB i przeze mnie: 640 x 960 px (format 3:2)

Facebook wyświetla teraz zdjęcia 3:2, czyli w pełnej rozdzielczości, bez pomniejszania. Zainteresuj się tym formatem, jeśli tworzysz infografiki lub często ich używasz. Świetnie się sprawdza również, jeśli Twój profil wyświetlają na urządzeniach mobilnych.

wymiary grafik na fb rozwijana pionowa

Tak zaś wygląda grafika, w której możesz zawrzeć niespodziankę, która ukaże się dopiero po kliknięciu…

rozwijana grafika na fb wymiary

Zwykły post na Facebooka – wymiary 2020

Klasyczny post na Facebooka (prostokąt) powinien mieć wymiary 940 x 788 px. Polecam Ci go zarówno jako rekomendowany przez FB, jak i ze względu na własne doświadczenie. Po prostu dobrze się sprawdza.

wymiary grafik na fb post na FB

Kwadratowy post na Facebooka i Instagram – wymiary 2020

W przypadku postów kwadratowych polecam Ci wymiar 1080 x 1080 px z dwóch powodów. Po pierwsze, dobrze wygląda na Facebooku, po drugie – idealnie nadaje się również na Instagram. Dzięki temu, jeśli chcesz np. opublikować na tablicy FB to samo, co publikujesz na Insta, masz pewność, że oba posty będą wyglądać tak samo dobrze.

grafika na fb kwadratowa

Wymiary grafik na Facebooka idealne na fanpage, grupę, wydarzenie

Kolejna kwestia dotyczy aktualnych wymiarów grafik na fanpage (stronę), grupę czy wydarzenie na Facebooku. Pamiętaj, że tutaj szczególnie liczy się dobry wizerunek oraz to, aby wszystko ze sobą grało. W końcu to jedne z wizytówek Twojej firmy w sieci.

Poniżej przedstawiam Ci rekomendowane przez Facebooka i przeze mnie wymiary grafik i zdjęć na fanpage, strony wydarzeń czy grupy na FB. Sama na co dzień mam z nimi do czynienia, więc co nieco już sprawdziłam. 🙂

Zdjęcie / grafika na fanpage na Facebooku

Wymiary do zdjęcia lub grafiki na fanpage (stronę) na Facebooku są takie same, jak w przypadku zdjęcia profilowego. Chociaż portal proponuje wymiar 1200 x 900 px, to znacznie lepiej sprawdzi się 800 x 800 px.

Zdjęcie na grupę na Facebooku

Aktualny wymiar rekomendowany przez FB to 820 x 462 px, jednak moim zdaniem zdjęcie na grupę na Facebooku znacznie lepiej wygląda przy wymiarach 1640 x 923 px (lub 16:9) – na komputerach wyświetla się wówczas wymiar 1640×859 px, a na urządzeniach mobilnych – 1640×662 px.

WAŻNE: Tworząc grafikę do zdjęcia w tle na grupę FB, zawrzyj na niej informacje, czemu i komu ta grupa jest poświęcona. W ten sposób od razu poinformujesz i przyciągniesz potencjalnych Odbiorców.

wymiary grafik na fb zdjecie na grupe

Okładka / grafika do wydarzenia na FB

Aktualny wymiar rekomendowany przez Facebooka to 1920 x 1080 px. Również Ci go polecam.

grafika na fb wydarzenie 1920 x 1080 px

Jeśli chcesz tworzyć spójne, atrakcyjne grafiki, filmiki i animacje do mediów społecznościowych, zapraszam Cie do udziału w kursie online. Zawiera on zwięzłe 24 lekcje, zamknięte w 5 modułach + materiały dodatkowe, które pozwolą Ci tworzyć niezbędne wizualizacje swoich działań. Szczegóły znajdziesz klikając na poniższą grafikę:

kurs canvy banner

Podsumowanie

Pamiętaj, że wymiary grafik i zdjęć na Facebooka czy Instagram co jakiś czas ulegają zmianie. Podałam Ci aktualne wymiary na maj 2020, jednak niewykluczone, że za kilka miesięcy obowiązywać będą inne. Jako że na bieżąco śledzę i używam social mediów, postaram się równie sprawnie aktualizować ten artykuł i zawarte w nim informacje.

Pamiętaj, że profil prywatny spójny z fanpagem, grupą czy wydarzeniami na Facebooku pomaga budować silną markę osobistą. Pokazuje Cię nie tylko w roli eksperta, lecz również osoby, która z pasja prowadzi swój biznes. Nie robi tego dlatego, że musi, lecz dlatego, że to kocha.

Podane wyżej wymiary grafik i zdjęć na Facebooka pomogą Ci zadbać o to, by Twoje zdjęcie profilowe, grafika do zdjęcia w tle czy posty wyglądały idealnie, nie tracąc na jakości.