Wartości w biznesie

Wartości w biznesie

Porozmawiajmy o wartościach. O tym, jak ważne jest, by działać w zgodzie ze sobą i dodać swym poczynaniom skrzydeł.

Pamiętasz jak musiałeś zrobić coś, co budziło w Tobie straszną niechęć i opór, ale okoliczności Cię do tego zmuszały? Nakaz ze strony rodziców, nauczyciela, czy szefa, któremu niestosownie było się przeciwstawić? Może było to uczestnictwo w jasełkach, a Ty nie przepadasz za wystąpieniami publicznymi i cenisz sobie spokój. Być może angażowano Cię w grupowe projekty, podczas gdy Ty stawiasz na niezależność i bardziej wolisz samotność?

Cokolwiek dziś robisz, wybierasz i z czym się mierzysz może iść gładko lub jak po grudzie. Jeśli jest to zgodne z Twoim systemem wartości będzie łatwiej, przyjemniej oraz z poczuciem sensu i autentycznego zaangażowania. Jeżeli zaś wykonujesz działania, z którymi nie czujesz się dobrze i ich kontynuacja powoduje opór, zniechęcenie i poczucie, że wolisz być zupełnie gdzie indziej… Możesz to zmienić.

Wartości zgodne z Tobą

U podstaw zachowań, które nie powodują dyskomfortu, a wręcz przeciwnie, sprawiają radość, przynoszą satysfakcję i poczucie głębszego sensu, leżą wartości. Twoje wartości, które odkryte bądź (jeszcze) nie, są swoistym kompasem do tego, co wybierać, na co się godzić, a z czego rezygnować. Wspomniany dyskomfort, niewygoda, przygnębienie i marazm wynikają bardzo często z faktu, iż w naszych codziennych działaniach zaniedbujemy istotne dla nas wartości. Pytanie tylko czy zdajemy sobie z nich sprawę?

Wartości w biznesie

Wartości w biznesie i w życiu – jak je sprawdzić?

Jeśli poproszę Cię: Wymień sześć wartości, które są dla Ciebie w życiu ważne. Odpowiesz bez wahania? Sprawdźmy – w tym miejscu przestajesz czytać i je wymieniasz. STOP.

Długo zajęło Ci ich znalezienie? Masz je w świadomości i jesteś w stanie wymienić z biegu? Jeśli tak, gratuluję, choć nawet mimo tego zachęcam do ponownego przyjrzenia się swemu systemowi wartości tu i teraz. Okazać się bowiem może, że od lat powtarzasz jak mantrę kilka wartości, które straciły na aktualności, są bardziej czyjeś niż Twoje i warto je zweryfikować.

Wymienienie sześciu wartości, jakie są dla Ciebie ważne sprawiło trudność? To dobry moment, by się temu przyjrzeć i je wskazać. Wierz mi, to naprawdę wiele rozjaśni. Często okazuje się na przykład, że osoby ceniące sobie niezależność tkwią w pracy na etacie i daleko jest im do stwierdzenia, że są szczęśliwe. Wręcz przeciwnie, duszą się, czują „nie na miejscu”, są sfrustrowani, niewiele rzeczy przynosi im radość i dostrzegają, że ich ponury nastrój negatywnie wpływa na prywatne relacje…

Znajomość niezależności jako jednej ze swych najważniejszych wartości, pomogłaby im zaplanować swoją karierę tak, by o nią zadbać. Jej dostrzeżenie i organizacja działań tak, by związane z nią potrzeby zostały zaspokojone, uwolniłyby od przygnębienia i umożliwiły na rozwinięcie skrzydeł.

Jak sprawdzić swój system wartości w biznesie i nie tylko?

Możesz przez kilka godzin medytować i zastanawiać się nad tym, co dla Ciebie jest w życiu ważne, albo… Skorzystać z ćwiczenia, które niemal przez zabawę pozwoli Ci dojść do zestawu wartości, które są Ci najbliższe. Wykonywałam to zadanie kilka razy, ostatnio podczas prelekcji Moniki Gawanowskiej, startega Personal Brandingu (szczerze polecam zapoznanie się z jej dokonaniami na stronie internetowej)

Testowałam różne zestawy i instrukcje. Jesteśmy różni, więc pakiet 70 do wyboru uznałam za zbyt mały. Ten, który przygotowałam zawiera ich z ponad 200 i wydaje się optymalny.

Ćwiczenie: Z poniższej wykreśl 20 wartości, które są dla Ciebie najmniej ważne. Nie przywiązujesz do nich na co dzień uwagi, nie rezonują z Tobą i po prostu ich „nie czujesz”. Później kolejne 20, następne 20 i tak aż do momentu, w którym na Twojej liście zostanie 6 najbliższych Ci wartości. Poniżej znajdziesz też plik *.pdf do pobrania.

Lista wartości do pobrania w pdf

Lista wartości pobierz pdf poniżej

marketing interakcyjny favicon Lista wartości do pobrania i wydruku

Co teraz?

Wypisz je, pobądź z nimi, uszereguj pod względem ważności. Zastanów się (i gorąco rekomenduję: napisz) jak przejawiają się w Twoim życiu, jakie towarzyszą Ci w związku z nimi uczucia, jakie masz po tym ćwiczeniu wnioski.

Pomyśl, co do tej pory działo się w Twoim życiu, że mogło Ci przeszkadzać w podejmowaniu aktywności zgodnych z powyższymi wartościami? Co takiego możesz zrobić, by to zmienić? Jak zadbasz o to dziś i planując swoje jutro?

Przykład: Jedną z moich najważniejszych wartości jest wolność. Odkąd pamiętam chciałam prowadzić własną firmę i nie wyobrażałam sobie siebie na etacie. Kolejną z moich wartości jest rozwój, a ich połączenie, tym bardziej w mojej opinii byłoby trudne do pogodzenia z pełnym wymiarem godzin pracy w czyjejś firmie. Do tego dojazdy i górny limit zarobków… To nie dla mnie. Zdecydowanie wolę być freelancerem i kreatywnym przedsiębiorcą, który aktywnie się rozwija i zarządza sobą w czasie, niezależnie od zasad obowiązujących w danym przedsiębiorstwie.

Dlaczego znajomość własnego systemu wartości w biznesie (i nie tylko) jest tak ważna?

Bo Ty jesteś ważny! To na Tobie spoczywają różnego rodzaju obowiązki, to Ty tworzysz relacje, biznes, związki i wybierasz pasje oraz to, jak spędzasz czas wolny. Docenienie siebie, zadbanie o swoje wartości i działanie zgodnie z nimi przynosi poczucie spełnienia i mnóstwo satysfakcji. Często zdarza się wchodzenie w tematy, współprace, relacje, które przynoszą szkody nie tylko biznesowe, ale i emocjonalne. Godząc w nasz system sprawiają, że czujemy się  zmęczeni, wykorzystani i dopada nas marazm, z nie do końca rozumianych przez nas względów. Odkrycie i przyjrzenie się ważnym dla Ciebie wartościom może przynieść Ci duże olśnienie, ulgę, ale i być naprawdę ogromną i bezcenną wskazówką do dalszych działań w biznesie i życiu.