Wartości w biznesie

Wartości w biznesie

Porozmawiajmy o wartościach. O tym, jak ważne jest, by działać w zgodzie ze sobą i dodać swym poczynaniom skrzydeł.

Pamiętasz jak musiałeś zrobić coś, co budziło w Tobie straszną niechęć i opór, ale okoliczności Cię do tego zmuszały? Nakaz ze strony rodziców, nauczyciela, czy szefa, któremu niestosownie było się przeciwstawić? Może było to uczestnictwo w jasełkach, a Ty nie przepadasz za wystąpieniami publicznymi i cenisz sobie spokój. Być może angażowano Cię w grupowe projekty, podczas gdy Ty stawiasz na niezależność i bardziej wolisz samotność?

Cokolwiek dziś robisz, wybierasz i z czym się mierzysz może iść gładko lub jak po grudzie. Jeśli jest to zgodne z Twoim systemem wartości będzie łatwiej, przyjemniej oraz z poczuciem sensu i autentycznego zaangażowania. Jeżeli zaś wykonujesz działania, z którymi nie czujesz się dobrze i ich kontynuacja powoduje opór, zniechęcenie i poczucie, że wolisz być zupełnie gdzie indziej… Możesz to zmienić.

Wartości zgodne z Tobą

U podstaw zachowań, które nie powodują dyskomfortu, a wręcz przeciwnie, sprawiają radość, przynoszą satysfakcję i poczucie głębszego sensu, leżą wartości. Twoje wartości, które odkryte bądź (jeszcze) nie, są swoistym kompasem do tego, co wybierać, na co się godzić, a z czego rezygnować. Wspomniany dyskomfort, niewygoda, przygnębienie i marazm wynikają bardzo często z faktu, iż w naszych codziennych działaniach zaniedbujemy istotne dla nas wartości. Pytanie tylko czy zdajemy sobie z nich sprawę?

Wartości w biznesie

Wartości w biznesie i w życiu – jak je sprawdzić?

Jeśli poproszę Cię: Wymień sześć wartości, które są dla Ciebie w życiu ważne. Odpowiesz bez wahania? Sprawdźmy – w tym miejscu przestajesz czytać i je wymieniasz. STOP.

Długo zajęło Ci ich znalezienie? Masz je w świadomości i jesteś w stanie wymienić z biegu? Jeśli tak, gratuluję, choć nawet mimo tego zachęcam do ponownego przyjrzenia się swemu systemowi wartości tu i teraz. Okazać się bowiem może, że od lat powtarzasz jak mantrę kilka wartości, które straciły na aktualności, są bardziej czyjeś niż Twoje i warto je zweryfikować.

Wymienienie sześciu wartości, jakie są dla Ciebie ważne sprawiło trudność? To dobry moment, by się temu przyjrzeć i je wskazać. Wierz mi, to naprawdę wiele rozjaśni. Często okazuje się na przykład, że osoby ceniące sobie niezależność tkwią w pracy na etacie i daleko jest im do stwierdzenia, że są szczęśliwe. Wręcz przeciwnie, duszą się, czują „nie na miejscu”, są sfrustrowani, niewiele rzeczy przynosi im radość i dostrzegają, że ich ponury nastrój negatywnie wpływa na prywatne relacje…

Znajomość niezależności jako jednej ze swych najważniejszych wartości, pomogłaby im zaplanować swoją karierę tak, by o nią zadbać. Jej dostrzeżenie i organizacja działań tak, by związane z nią potrzeby zostały zaspokojone, uwolniłyby od przygnębienia i umożliwiły na rozwinięcie skrzydeł.

Jak sprawdzić swój system wartości w biznesie i nie tylko?

Możesz przez kilka godzin medytować i zastanawiać się nad tym, co dla Ciebie jest w życiu ważne, albo… Skorzystać z ćwiczenia, które niemal przez zabawę pozwoli Ci dojść do zestawu wartości, które są Ci najbliższe. Wykonywałam to zadanie kilka razy i widzę w nim ogromną… Wartość.

Testowałam różne zestawy i instrukcje. Jesteśmy różni, więc pakiet 70 do wyboru uznałam za zbyt mały. Ten, który przygotowałam zawiera ich z ponad 200 i wydaje się optymalny.

Ćwiczenie: Z poniższej wykreśl 20 wartości, które są dla Ciebie najmniej ważne. Nie przywiązujesz do nich na co dzień uwagi, nie rezonują z Tobą i po prostu ich „nie czujesz”. Później kolejne 20, następne 20 i tak aż do momentu, w którym na Twojej liście zostanie 6 najbliższych Ci wartości. Poniżej znajdziesz też plik *.pdf do pobrania.

Lista wartości do pobrania w pdf

Lista wartości pobierz pdf poniżej

marketing interakcyjny favicon Lista wartości do pobrania i wydruku

Co teraz?

Wypisz je, pobądź z nimi, uszereguj pod względem ważności. Zastanów się (i gorąco rekomenduję: napisz) jak przejawiają się w Twoim życiu, jakie towarzyszą Ci w związku z nimi uczucia, jakie masz po tym ćwiczeniu wnioski.

Pomyśl, co do tej pory działo się w Twoim życiu, że mogło Ci przeszkadzać w podejmowaniu aktywności zgodnych z powyższymi wartościami? Co takiego możesz zrobić, by to zmienić? Jak zadbasz o to dziś i planując swoje jutro?

Przykład: Jedną z moich najważniejszych wartości jest wolność. Odkąd pamiętam chciałam prowadzić własną firmę i nie wyobrażałam sobie siebie na etacie. Kolejną z moich wartości jest rozwój, a ich połączenie, tym bardziej w mojej opinii byłoby trudne do pogodzenia z pełnym wymiarem godzin pracy w czyjejś firmie. Do tego dojazdy i górny limit zarobków… To nie dla mnie. Zdecydowanie wolę być freelancerem i kreatywnym przedsiębiorcą, który aktywnie się rozwija i zarządza sobą w czasie, niezależnie od zasad obowiązujących w danym przedsiębiorstwie.

Dlaczego znajomość własnego systemu wartości w biznesie (i nie tylko) jest tak ważna?

Bo Ty jesteś ważny! To na Tobie spoczywają różnego rodzaju obowiązki, to Ty tworzysz relacje, biznes, związki i wybierasz pasje oraz to, jak spędzasz czas wolny. Docenienie siebie, zadbanie o swoje wartości i działanie zgodnie z nimi przynosi poczucie spełnienia i mnóstwo satysfakcji. Często zdarza się wchodzenie w tematy, współprace, relacje, które przynoszą szkody nie tylko biznesowe, ale i emocjonalne. Godząc w nasz system sprawiają, że czujemy się  zmęczeni, wykorzystani i dopada nas marazm, z nie do końca rozumianych przez nas względów. Odkrycie i przyjrzenie się ważnym dla Ciebie wartościom może przynieść Ci duże olśnienie, ulgę, ale i być naprawdę ogromną i bezcenną wskazówką do dalszych działań w biznesie i życiu.