5 języków miłości w komunikacji marketingowej

5 języków miłości w komunikacji to ciekawa teoria przedstawiona przez amerykańskiego terapeutę par i pastora Gary’ego Chapmana w książce o tym samym tytule. Według autora każdy z nas ma dwa preferowane języki miłości – główny i drugorzędny, które powodują, że czujemy się w danej relacji doceniani i kochani. Warto je znać także w kontekście komunikacji marketingowej.

Dla jednej osoby bardziej wzmacniająca będzie pochwała za dobre wykonanie zadania, dla innej wspólne wypicie kawy i rozmowa.

Mając u boku kogoś, kto okazuje nam uczucia w nienaturalnym nam języku możemy czuć się niewystarczająco doceniani. Wyobraź sobie, że uwielbiasz kokosowe wafelki, a co kilka dni w torebce znajdujesz orzechowe, za którymi nie przepadasz. Twój partner podrzuca Ci je z dobrą intencją, ale jednak nie do końca trafia w Twój gust, więc nie jesteś w stanie w pełni pozytywnie i wzmacniająco przyjąć tego wyrazu miłości. 

Jeśli zauważysz, dlaczego te wafelki do końca Cię nie cieszą i otwarcie powiesz o tym, że wolisz kokosowe, Twoja druga połówka będzie mieć szansę na lepsze trafianie przez żołądek do serca;) 

5 języków miłości w komunikacji romantycznej

Więcej na temat języków miłości w relacjach romantycznych możesz się dowiedzieć z tego filmiku. Polecam, bo znajomość tej teorii i stosowanie się do jej wskazówek naprawdę realnie wpływa na polepszenie i pogłębienie relacji. Lektura książki “5 języków miłości” – to czysta przyjemność i idealny pomysł na prezent. Zachęcam Cię też do zrobienia sobie testu porozmawianie z ukochaną osobą, jakie języki do Was przemawiają – to świetny temat na rozmowę o pogłębienie wiedzy o sobie. Będzie mi miło jak dasz mi znać o odkryciach 😉

Co jednak ma 5 języków miłości do komunikacji marketingowej?

Mając świadomość, że nasi Klienci również mają swoje języki miłości, możemy po nie sięgać opisując ofertę. Patrząc na nią przez pryzmat tego, co dla danej osoby, z jej perspektywy będzie ważne. 

Oczywiście najpierw musimy poznać te języki  i ich charakterystykę.

5 języków miłości w komunikacji – czym się charakteryzują?

Chapman wyróżnia takie oto 5 języków miłości. 

1. Afirmujące słowa – wszelkie pochwały, komplementy, wyrazy uznania i docenienia, także na forum. Osoba o tym wiodącym języku potrzebuje werbalnego okazywania uczuć, zachęt do działania. To sprawia, że czuje się ważna, doceniana, kochana.

2. Czas – wspólne, jakościowie spędzanie go razem – osoby o wiodącym języku jakim jest czas, doceniają chwile spędzone na wspólnym robieniu czegoś przyjemnego. Dla nich rozmowa, wyjście na spacer czy restauracji potrafi doładować energię i zapewnić o uczuciach partnera.

3. Podarunki – dla tych, których głównym językiem są podarunki, każdy, nawet dobrzy czy ręczne wykonany prezent będzie oznaką docenienia, wprawi w dobry nastrój.

4. Pomaganie – Przysługi i czyny służebne – dla osób o tym języku, osobiste wsparcie w codziennych obowiązkach z pozytywnym, wspierającym nastawieniem, odciążenie przy czymś wymagającym, będzie bardzo wspierające.

5. Dotyk – kontakt fizyczny – dla tych, u których głównym lub drugorzędnym językiem jest dotyk, istotne jest bycie w bliskości cielesnej. Trzymanie za rękę, przytulenia, masaż itp.

Widzisz już moc tej typologii? Dostrzegasz, że możemy się sporo różnić w przyjmowaniu danych komunikatów jako doceniające? Jak przekuć tę wiedzę na trafianie z treściami do serc i umysłów Odbiorców?

5 języków miłości w komunikacji marketingowej – przykłady

Przykładowo, załóżmy, że specjalizujesz się w usłudze fotografii produktowej. Myśląc o powyższych językach, możesz podkreślać, to, że wykonując za kogoś zdjęcia produktów – on oszczędzi czas na bycie z bliskimi (czas) i pomożesz mu w codziennych obowiązkach związanych z prowadzeniem firmy (pomaganie).

Opisując swoje ostatnie warsztaty z planowania postów na 6 miesięcy do przodu Happy Posts Plan, odniosłam się do każdego z tych języków, poniższymi korzyściami:

✅ Zyskasz więcej czasu dla bliskich i na wspólne hobby.

✅ Otrzymasz pozytywne informacje zwrotne i docenienie postępów w działaniu.

✅ Dostaniesz dodatkowe bonusy w postaci interaktywnych plików, szablonów, inspiracji.

✅ Możesz liczyć na pomoc, wsparcie, wskazówki i dopingowanie.

✅ Kiedy Twój plan postów na 6 miesięcy do przodu będzie gotowy – Ty możesz w tym czasie odpoczywać pod miękkim kocem u boku ukochanych osób. ❤

Takie podejście sprzyja w opisywaniu oferty, ponieważ jesteśmy w stanie odnieść się do czegoś istotnego dla kilku osób jednocześnie. Jak Ci się podoba wykorzystanie 5 języków miłości w komunikacji? 

Pamiętaj o nich na co dzień w relacjach z bliskimi i przy docenianiu innych, a zobaczysz pozytywne efekty.